Teatro Hotel
Camera Live
#bezpiecznyhotel
Tło bannera

Historia teatru na Nowym Świecie

Sztuka na wyciągnięcie ręki
29 wrz 22
30 wrz 22
Nowy Świat – to tu bawiła się warszawska śmietanka towarzyska
Nowy Świat – to tu bawiła się warszawska śmietanka towarzyska

Nowy Świat – to tu bawiła się warszawska śmietanka towarzyska

Już od XVIII w. Nowy Świat przyciągał mieszkańców i turystów eleganckimi sklepami, kamienicami, kawiarniami, teatrzykami, kabaretami, a później kinami. Na przełomie XIX i XX w. okolica słynęła z teatrzyków ogródkowych: „Nowy Świat”, „Belle-Vue”, „Aquarium” i „Jardin d'Hiver” oraz „Cyrk”.

Teatr „Nowy Świat”

Teatr „Nowy Świat”

Teatrzyk „Nowy Świat” działał w latach 1882–1888, a następnie – do roku 1902 funkcjonował pod nazwą „Wodewil”. Rok później reaktywował się jako „Renaissance”. W 1910 roku przeniesiono tu spektakle z Teatru Małego, w czasie I wojny światowej wystawiał „Teatr Artystyczny”, by od 1918 r. oddać ponownie scenę „Renaissance”. Na początku lat 20. XX w. teatr przeszedł remont, zyskując widownię na 1200 miejsc i scenę letnią. W latach 30. działało tu zaś kino „Majestic”.

Kinoteatr „Miraż” 
 
Kinoteatr „Miraż” 
 

Kinoteatr „Miraż”   

Pod numerem 63 w 1913 roku powstał kinematograf „Miraż” z widownią na sto osób. Z czasem rozszerzył zakres działalności, stając się kinoteatrem. W 1920 roku budynek „Mirażu” niemal całkowicie spłonął, a po odbudowie, w gmachu pod szyldem „Teatr Nietoperz”, działały m.in. kino „Rococo”, rewie „Perskie Oko”, „Karuzela”, „Wesołe Oko” i „Kameleon”, a także teatr Mieczysławy Ćwiklińskiej i Antoniego Fertnera. W 1939 roku pod adresem Nowy Świat 63 działało znane kino „Europa”.

Nowy Świat 19

Nowy Świat 19

Z kolei pod numerem Nowy Świat 19, w pałacu Kossakowskich, w 1913 roku działalność zainaugurował teatrzyk „Bi-Ba-Bo” (w sali herbowej), w podwórzu zaś działała „Palaise de Glace” (sala widowiskowa w przebudowanym pałacu Olliera), której nazwa wywodziła się od działającej tam wcześniej ślizgawki. W tym miejscu, w 1916 roku, z pokazem tańca z wężami, występowała początkująca artystka – późniejsza ikona kina niemego – Pola Negri. W czasie okupacji wystawiał tu zaś teatrzyk Złoty Ul.

Sztuka

Te miejsca warto odwiedzić

Teatralny duch ulicy  

W pobliżu Teatro Hotelu**** znajdują się takie prestiżowe instytucje kultury, jak Teatr Narodowy i Opera Narodowa, należące do najważniejszych scen teatralnych i operowych w Polsce. Goście Teatro Hotelu**** mogą liczyć na bilety na premiery teatralne i operowe.

mobile nav bg
Zobacz na mapie
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij