Teatro Hotel
Camera Live
#bezpiecznyhotel
Tło bannera

Teatr Letni

Sztuka dla każdego
29 wrz 22
30 wrz 22
Kultowy Teatr Letni na „wielkim trawniku”

Kultowy Teatr Letni na „wielkim trawniku”

W marcu 1870 roku, w Ogrodzie Saskim, na miejscu nazywanym „wielkim trawnikiem”, rozpoczęła się budowa Teatru Letniego. Teatr miał działać jako „zastępstwo” podczas remontu Teatru Wielkiego (dlatego miał scenę takiej samej wielkości), jednak przetrwał znacznie dłużej. Spłonął we wrześniu 1939 roku.

Wielka atrakcja

Wielka atrakcja

Drewniany budynek Teatru Letniego miał wysokość 25 metrów, widownię dla 1500 osób i górował nad Ogrodem Saskim, stając się wielką atrakcją parku. Pierwsze przedstawienie, „Piękna Helena” Offenbacha, odbyło się w lipcu 1870 roku. Szybko dostrzeżono akustyczne walory nowej sceny, dlatego w repertuarze pojawił się repertuar teatru muzycznego i komediowego. Muzyka zarówno z prób, jak i spektakli rozchodziła się po całym Ogrodzie, oczarowując widzów i licznych spacerowiczów.

Mural

„Krakowiacy i Górale”

Niezwykły widok z okien  

Mural, który Goście Teatro Hotelu**** widzą z okien swoich pokoi, powstał z inspiracji historią Teatru Letniego. Ilustruje operę „Krakowiacy i Górale” wystawioną tam w 1870 roku.

Sztuka i skład amunicji
 

Sztuka i skład amunicji  

Na scenie Teatru Letniego występowali najwybitniejsi artyści, m.in.: Józef Redo, Władysław Szczawiński, Rufin Morozowicz, Wiktoria Kawecka i Lucyna Messal, a w okresie międzywojennym – Mieczysława Ćwiklińska i Antoni Fertner. 2 września 1939 roku wystawiono ostatni spektakl – „Serce w rozterce” Nestroy’a w adaptacji Juliana Tuwima i reżyserii Leona Schillera. Tydzień później teatr, który pełnił rolę składu amunicji, został zbombardowany i zmieciony z powierzchni „wielkiego trawnika”.

mobile nav bg
Zobacz na mapie
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij