Teatro Hotel
Camera Live
#bezpiecznyhotel
Najwybitniejszy dramaturg wszech czasów, Shakespeare, nie istniał

Najwybitniejszy dramaturg wszech czasów, Shakespeare, nie istniał

29 wrz 22
30 wrz 22
01 kwi ’21

Jeden z ośmiorga dzieci ubogiego rękawicznika ze Stratfordu, kłusownik, prywatny nauczyciel, żołnierz, właściciel zakładu fryzjerskiego, kancelarii adwokackiej, a także więzień – droga Williama Shakespeare’a (1564–1616) do sukcesów w dramatopisarstwie była wyboista.

Młody, ubogi William, w wieku osiemnastu lat wdał się w romans ze starszą o sześć lat Anną Hathaway, z którą ożenił się, kiedy kobieta zaszła w ciążę. Sprzeczne relacje dotyczące kolejnych lat życia Shakespeare’a donoszą, że parał się on kłusownictwem, był prywatnym nauczycielem, zaciągnął się do wojska, otworzył zakład fryzjerski, prowadził kancelarię adwokacką, a nawet odsiadywał wyrok w więzieniu.

Teatralny sukces

W 1599 roku Shakespeare został współzałożycielem londyńskiego teatru The Globe, w którym pisał sztuki oraz występował na scenie jako aktor. Ponieważ w ówczesnych czasach teatr pełnił rolę podobną do dzisiejszej telewizji, a widzowie byli gotowi na wiele wyrzeczeń (np. miejsca stojące czy sceny pod gołym niebem), byle obejrzeć sztukę – trzymające w napięciu dzieła Shakespeare’a szybko przyniosły mu rozgłos i zapewniły opinię najwybitniejszego dramatopisarza Londynu. Były nie tylko wielokrotnie wystawiane i wydawane, ale również kopiowane i wydawane nielegalnie. Proceder ten jednak nie wpłynął znacznie na sytuację materialną dramatopisarza, który dorobił się pokaźnego majątku. Po pożarze teatru The Globe, w 1613 roku, Shakespeare wrócił do Stradfordu, gdzie zmarł w dniu swoich pięćdziesiątych drugich urodzin

Czy William Shakespeare istniał naprawdę?

Materiał źródłowy dotyczący życia Shakespeare’a jest raczej skąpy. A brak wiarygodnych informacji na temat życia i przebiegu kariery pisarza sprawiły, że pojawiła się nawet teoria głosząca tezę, jakoby William Shakespeare nigdy nie istniał, a jego nazwisko było pseudonimem. Jako możliwych autorów, kryjących się pod nazwiskiem Shakespeare’a, wymieniano m.in.: filozofa Francisa Bacona, królową Elżbietę I, jej rzekomego syna Edwarda de Vere’a, a także hiszpańskiego pisarza Miguela de Cervantesa. 
Jednak nawet takie kontrowersje nie zaszkodziły ponadczasowej sławie Shakespeare’a, który wciąż zajmuje wysokie miejsce w rankingu najchętniej wystawianych dramatopisarzy, a jego sztuki są wystawiane, a także ekranizowane na całym świecie. A rola Hamleta nadal pozostaje w kręgu marzeń wielu młodych aktorów.

 

mobile nav bg
Zobacz na mapie
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij